Микола Хвильовий: життя, творчість, цитати про письменника

Микола Хвильовий (справжнє ім’я – Микола Фітільов) – український поет, прозаїк, публіцист, представник Розстріляного відродження. Він заснував літературну організацію ВАПЛІТЕ (Вільна академія пролетарської літератури) та започаткував літературну дискусію 1925 – 1928 років, у якій висунув гасло “Геть від Москви!” Цим гаслом письменник намагався орієнтувати літераторів на “психологічну Європу”. М. Хвильовий писав:

“Ви питаєте, яка Європа? Беріть, яку хочете: минулу чи сучасну, буржуазну чи пролетарську, вічну чи мінливу… Європа – це європейський інтелігент у найкращому розумінні цього слова. Це, коли хочете, знайомий нам чорнокнижник із Вюртенберга, що показав нам грандіозну цивілізацію і відкрив перед нами безмежні перспективи. Це доктор Фауст, коли розуміти його, як допитливий людський дух… Саме ця страшна сила і є згаданий нами тип, і є психологічна Європа, що на неї ми мусимо орієнтуватись. Саме вона виведе наше молоде мистецтво на великий і радісний тракт до світової мети.”

До найвідоміших творів письменника належать збірка оповідань “Сині етюди”, повість “Санаторійна зона”, новела “Я (Романтика)”, роман “Вальдшнепи”.

12 травня 1933 року відбувся арешт письменника Михайла Ялового, приятеля Миколи Хвильового, що стало початком масових репресій проти української творчої інтелігенції. 13 травня 1933 року в будинку “Слово” в Харкові Микола Хвильовий вчинив самогубство.

Письменники про Миколу Хвильового:

“Істинно: Хвильовий. Сам хвилюється і нас усіх хви­лює, п’янить і непокоїть, дратує, знесилює і полонить. Аскет і фа­натик, жорстокий до себе і до інших, хворобливо вразливий і гор­дий, недоторканий і суворий, а часом — ніжний і сором’язливий, химерник і характерник, залюблений у слово, у форму, мрійник” (В. Коряк)

 

“Революціонер з голови до п’ят, Хвильовий міцно зв’язаний з кращими традиціями української художньої літе­ратури: можна сказати, що шукання Хвильового почались там, де урвалися шукання Коцюбинського” (А. Лебідь)

 

“…Він свято вірив у можливість рідкісного шлюбу, у можливість неймовірного єднання. Він вірив, що вільна, незалежна суверенна держава Україна, яку він виборював усією суттю, усім життям, може бути пошлюблена з червоним, справжнім, непідробним, справді ленінським комунізмом” (І. Драч)

Також раджу продивитися відео про постать Миколи Хвильового: https://youtu.be/T1oVCU4E2Qk


Привіт! Мене звуть Тетяна Волох, я викладач української мови та літератури й авторка цього сайту й повного курсу підготовки онлайн “ЗНО без нервів“. Я вже допомогла 100+ учням якісно підготуватися до цього важливого іспиту.  Із радістю допоможу й Вам!:)

Залишити коментар