Повість минулих літ. Уривок про заснування Києва

Перш ніж перейти до тексту, варто визначити жанр “Повісті минулих літ”. Цей твір є літописом – жанром художньої літератури, в якому описуються історичні події в часовій послідовності. Розповідь у літописі ведеться за роками, або ж “за літами” – тому він і має назву літопису.

Серед літописів давньої та середньовічної української літератури можна відзначити “Повість минулих літ”, “Галицько-Волинський літопис”, “Літопис Самовидця”.

У програмі ЗНО наявні уривки з літопису “Повість минулих літ” – уривок про заснування Києва, про помсту княгині Ольги і про напад хозарів.

Нижче – текст першого уривку.

***

Коли ж поляни жили особно і володіли родами своїми, — бо й до сих братів існували поляни і жили кожен із родом своїм своїх місцях, володіючи кожен родом своїм, — то було [між них] три брати: одному ім’я Кий, а другому — Щек, а третьому — Хорив і сестра їх — Либідь. І сидів Кий на горі, де нині узвіз Борич, а Щек сидів на горі, яка нині зветься Щековицею, а Хорив — на третій горі, од чого й прозвалася вона Хоривицею. Зробили вони городок [і] на честь брата їх найстаршого назвали його Києвом, І був довкола города ліс і бір великий, і ловили вони [тут] звірину. Були ж вони мужами мудрими й тямущими і називалися полянами. Од них ото є поляни в Києві й до сьогодні.

Інші ж, не знаючи, говорили, ніби Кий був перевізником, бо тоді коло Києва перевіз був з тої сторони Дніпра. Тому [й] казали: «На перевіз на Київ». Коли б Кий був перевізником, то не ходив би він до Цесарограда. А сей | Кий княжив у роду своєму і ходив до цесаря. Не знаємо, [щоправда, до якого] , а тільки про те відаєм що велику честь, як ото розказують, прийняв він од [того] цесаря,-котрого я не знаю, [як не знаю] і при котрім він цесарі приходив [туди].

А коли він вертався назад, [то] прийшов до Дунаю і вподобав місце, і поставив городок невеликий, і хотів [тут] сісти з родом своїм. Та не дали йому ті, що жили поблизу. Так що й донині називають дунайці городище те — Києвець. Кий же повернувся у свій город Київ. Тут він і скончав живоття своє. І два брати його, Щек і Хори і сестра їх Либідь тут скончалися.

А по сих братах почав рід їхній держати княжіння в полян.

 

Додатково можна передивитися відеозапис (1 хв 36 сек):

 

Залишити коментар