Site icon promovu.in.ua

Стандартні питання з фонетики

У цьому матеріалі спробуємо резюмувати, які ж типові завдання з фонетики зустрічаються у ЗНО, та наб’ємо руку у їх розв’язанні.

Отже, основні типи завдань такі:

Почнемо із першого типу завдань. Завдання, під час виконання яких вам треба визначити кількість букв і звуків у слові, пов’язані із темою «Співвідношення букв і звуків». Розіб’ємо цю тему на дві підтеми:

  1. Співвідношення голосних звуків та букв

Сфокусуємося зараз лише на трьох літерах: я, ю, є. Чому саме літерах? Тому що таких звуків не існує. У траскрипції вони не записуються. А тепер детальніше, чому так.

Залежно від свого місця у слові букви я, ю, є можуть позначати один або два звуки – відповідно, кількість звуків і букв не буде однаковою. Варто запам’ятати такі правила:

Букви я, ю, є позначатимуть два звуки:

В усіх інших випадках букви я, ю, є будуть позначати те, що попередній приголосний звук – м’який. У транскрипції обов’язково треба це позначити та записати звуки а, у, е відповідно: ллється [л:ецʹа]; любов [лʹубов].

Окремо треба сказати про літеру ї. Її особливість полягає в тому, що ця буква завжди позначає два звуки – [йі].

  1. Співвідношення приголосних звуків та букв

Одразу запам’ятаємо букву щ, яка також не використовується у транскрипції та завжди позначає два звуки – [шч].

З іншими буквами ситуація трошки складніша… Але не дуже:)

Сполучення букв дж і дз можуть позначати один або два звуки. А ось від чого це залежить:

Також слід запам’ятати особливості вимови груп приголосних, оскільки завдяки таким особливостям сполучення з чотирьох букв може позначатися у транскрипції як два звуки. Наприклад:

Про завдання другого типу – у наступній статті.

 

 



Exit mobile version