Роман “Хіба ревуть воли, як ясла повні?” Панаса Мирного: аналіз, стислий виклад, цитати, вправи

Панас Мирний (справжнє ім’я – Панас Якович Рудченко) написав роман “Хіба ревуть воли, як ясла повні?” у співавторстві з братом Іваном Біликом.

Зміст публікації:

Аналіз

Спочатку був написаний нарис “Подоріжжя від Полтави до Гадячого”, в якому письменник відобразив історію розбійника Василя Гнидки. Цей нарис ліг в основу повісті “Чіпка”, після чого письменник уже разом із братом підготував роман. В одній із редакцій роман дістав назву “Пропаща сила”, але кінцевий заголовок – “Хіба ревуть воли, як ясла повні?”. Назва походить з цитати з біблійної Книги Йова (Старий Заповіт): “О, хто б узяв і зважив моє горе?… І Божий страх на мене ополчився. Хіба рика онагра серед паші? Хіба ревуть воли, як ясла повні?”

Твір було завершено 1875 року, але тривалий час його не могли надрукувати через цензурні заборони. У 1880 році роман було видано в Женеві. У Російській імперії друком твір вийшов 1903 року під назвою “Пропаща сила”.

Художній напрям: реалізм.

Жанр: соціально-психологічний роман.

Соціально-психологічний роман – роман, у якому соціальні процеси й суспільно-значущі події розкриваються через психологічних стан персонажів.

Риси соціально-психологічного роману:

  • розкриття психології героїв на тлі важливих суспільних процесів
  • сюжетна багато лінійність
  • значний обсяг твору
  • зображення людини в складних життєвих ситуаціях

Тема: змалювання майже столітньої історії села Піски до і після реформи 1861 року (відміни кріпацтва).

Ідея: заперечення боротьби з несправедливістю через пролиття крові. Така ідея пов’язана і з алегоричною назвою роману: воли символізують селянство у таких суспільних умовах, які можуть штовхнути людину на злочин.

Проблематика роману:

  • жорстока народна мораль
  • злочин і кара
  • батьки і діти
  • кохання й сімейне щастя
  • багатство й бідність тощо

Роман має кілька сюжетних ліній:

  • лінія Чіпки Варениченка
  • лінія Максима Ґудзя
  • лінія товариша Чіпки Грицька Чупруненка
  • лінія панів Польських
  • лінія Мотрі Жуківни
  • історія села Піски

У романі 4 частини (30 розділів).

…будинок з багатьма прибудовами і надбудовами, зробленими неодночасно і не за строгим планом.

О. Білецький

Персонажі:

Чіпка Варениченко – головний герой, правдошукач, “пропаща сила”. У Чіпки був потенціал стати добропорядною, чесною людиною, гарним господарем, але він його змарнував. З самого дитинства він зіткнувся з образливим, принизливим ставленням до нього інших. Коли судом утверджується право відібрати в Чіпки земою та віддати племіннику односельця, Чіпка намагається вирішити цю проблеми, але стикається з відвертим вимаганням хабаря. Це руйнує в ньому всі сподівання на справделивість. Чіпка – легкодуха людина – зіткнувшись із проблемою, він опускає руки й починає пиячити. Згодом стає розбійником. Щоправда, кохання до Галі на деякий час повертає його до чесного життя – він починає працювати на своєму господарстві і навіть плекає думку стати “гласним” у земстві та допомагати громаді. Але ці надії так і не збулися – Чіпці не дозволяють стати “гласним” через підозри в скоєнні вбивства. Урешта-решт, Чіпка остаточно стає злочинцем.

Галя Гудзь – “розбишацька дочка”. Її батьки – Максим і Явдоха, які займаються переховуванням награбованого. Незважаючи на злочинних батьків, Галя виросла благородною та чесною людиною. Вона ненавидить це награбоване багатство і сподівається, що зможе переконати Чіпку стати чесною людиною. Після того, як Чіпка вбиває однієї ночі вісім людей, Галя вішається з горя.

Іван Вареник (Хрущ, Хрущов, Притика) – нещасний батько Чіпки, кріпак пана Польського, який свого часу утік на Дін, одружився там, а потім повернувся в село Піски та одружився з Мотрею Жуківною. Після того, як обман розкрився, Івана заарештували й відправили в москалі. Він загинув під час однієї з сутичок.

Мотря Жуківна – негарна, завжди сумна молодиця, матір Чіпки. Односельці ігнорують Мотрю після подій з Іваном Вареником, не приймають на роботу. ніхто навіть не хоче хрестити дитину. Життя Мотрі видалося дуже тяжким – під час своїх гулянок Чіпка лає її, а потім виганяє з хати. Щоправда, згодом він вибачається, Мотря повертається додому, Чіпка одружується з Галею, але за деякий час знову поовертається до старих витівок. Друзі Чіпки лають її, а він не вступається за матір. Після арешту Чіпки Мотря доживає свій вік у Грицьковій хаті.

Грицько Чупруненко – товариш Чіпки, сирота. Грицько пішов на заробітки і зміг реалізувати свою мрію – накопичив грошей і придбав землю, збудував хату. Згодом одружується з Христею та починає жити спокійним хліборобським життям. На відміну від Чіпки, який завжди шукає справедливості та прагне допомогти іншим, Грицько дбає тільки про себе, напркилад, в епізоді, коли москалі б’ють селян (і Чіпку зокрема), Грицько ховається за тином. Коли Чіпка за Галею бере великий посаг і стає багатим, Грицько заздрить йому та поливає брудом перед Христею.

Христя – колись бідна наймичка, а тепер – дружина Грицька, також сирота. Вона має добре, чуйне серце, їй шкода Чіпку.

Василь Семенович Польський – власник села Піски, жорстокий і свавільний пан. За його наказом солдати нещадно б’ють селян, які посміли вимагати грошей за свою роботу після скасування кріпаччини.

Чижик – секретар-хабарник, який пропонує Чіпці “поправити діло за 50 рублів”.

Василь Порох – п’яничка, письменний, допоміг Чіпці написати скаргу до суду, коли в того відібрали землю.

Матня, Лушня, Пацюк – товариші Чіпки, з якими разом він грабує і вбиває. П’яниці та злочинці, які змалечку привчилися красти. Вони аж ніяк не щирі побратими – так само, як і Грицько, кидають Чіпку напризволяще, а потім повертаються до його хати, щоб, як завжди, випити та поїсти.

Сюжет:

Експозиція: знайомство Чіпки й Галі, дочки Максима Ґудзя

Передісторія: розповідь про Івана Вареника (Хруща, Хрущова, Притику) – батька Чіпки – й про Мотрю Жуківну, про дитинство та юність Чіпки, закріпачення й розкріпачення села Піски.

Зав’язка: у Чіпки відбирають землю; він не може знайти справедливість і збивається на “слизьку дорогу”.

Розвиток подій: Чіпка знайомиться з Василем Порохом, згодом – з розбишаками Матнею, Лушнею, Пацюком. Вони починають красти. На потивагу Чіпці, його товариш Грицько зміг заробити грошей, повернувся до села, купив землю, одружився з сиротою Христею. Історія Максима Ґудзя, його служба в війську й злочинне життя після повернення додому, в село Піски. Розповідь про Галю – дочку Максима і Явдохи. На відмінну від злочинних батьків, донька виросла чесною, внутрішньо благородною особистістю. Знайомство з Галею, а потім й одруження з нею позитивно впливають на Чіпку – він вирішує стати чесною людиною й приносити користь громаді. Проте його плани стати «гласним» у земстві руйнуються – суспільна верхівка знаходить інформацію про те, що кілька років тому Чіпку було звинувачено у вбивстві сторожа, але за браком доказів його випустили. Через це Чіпці не дозволяють стати «Гласним». Він знову починає спілкуватися з Матнею, Лушнею, Пацюком, пиячити та грабувати.

Кульмінація: убивство сім’ї Хоменків.

Розв’язка: Чіпку відправляють на каторгу. Галя вішається з горя.

Стислий виклад роману + вправи й запитання

*Зараз тобі потрібно прочитати доволі великий обсяг тексту. Моя порада – звертай увагу на завдання після кожного текстового блоку. Вони допоможуть краще зрозуміти текст та запам’ятати важливі деталі.

ЧАСТИНА ПЕРША

Поміркуй: яка деталь  в описі Чіпки вказує на його незвичайну вдачу?

Поміркуй:

Чому сільські діти не приймали Чіпку до гурту?
Навіщо Чіпка повидовбував очі іконі?

Поміркуй:

Чому Чіпка не втримався на першій роботі у козака Бородая?
Ким влаштувався Чіпка після невдачі з першою роботою?

Як Грицькові вдалося заробити на купівлю землі?

ЧАСТИНА ДРУГА

Що зробив Мирін для свого роду?

Чому Іван був змушений віддати свого сина в москалі?

ЧАСТИНА ТРЕТЯ

Як запропонував “поправити діло” секретар Чижик? Чи погодився Чіпка?

Які рядки вказують на сумніви та докори сумління в Чіпчиній душі?

Як характеризує Грицька його реакція на слова Чіпки?

ЧАСТИНА ЧЕТВЕРТА

Яку умову ставить Чіпці Галя, погоджуючись одружитися з ним?

Яка мета з’являється в Чіпки? Чого він прагне?


Підсумкова вправа


Хочеш пройти підсумковий тест за романом, отримати відеоурок та презентацію-конспект? Приєднуйся до дистанційного курсу “Зно без нервів” за посиланням >>> http://learn.promovu.in.ua/distance-course/

Залишити коментар