експрес підготовка до зно до нмт

Що можна встигнути за два місяці до НМТ?

Цього року основна сесія НМТ відбуватиметься з 5 до 23 червня. Як повідомлялося раніше, задля безпеки учасників усі три предмети складатимуться в один день, усього на тест буде відведено 180 хвилин. У цій статті я хочу зосередитися саме на підготовці до блоку з української мови. Детальніше про те, що включатиме в себе цей блок, можна прочитати у цій статті.

Філософський вступ

А тепер трохи розповідей про будні репетитора:) За моїм досвідом підготовки учнів до ЗНО/НМТ, кожного року є кілька хвиль охочих почати підготовку. Перша хвиля — майбутні учасники ЗНО/НМТ, які замислюються про підготовку ще в серпні або вересні та одразу бронюють найзручніший для себе час:) Наступна — одинадцятикласники, які починають заняття на початку другого семестру, одразу після новорічних свят. Ці дві перші групи, на мій погляд, мають оптимальні можливості спокійно і майже без напруження опанувати весь навчальний матеріал, необхідний для складання іспиту (звісно, це залежить від кількості часу, який витрачається на опанування). І, звісно, кожного року навесні, десь так у кінці березня-на початку квітня, є одинадцятикласники, які вирішують продовжити підготовку з іншим викладачем / поглибити свої знання / взагалі почати готуватись до ЗНО. І тоді постає закономірне питання: а що ж узагалі можна встигнути пройти за цей невеличкий проміжок часу?

Спокійно:) Встигнути можна багато чого! Звісно, за умови достатньої мотивації учня/учениці.

Знаю, що багато моїх колег взагалі не бажають брати учнів на експрес-підготовку. Зізнаюся, раніше я також не любила так робити, але коли все ж таки починала роботу з учнем, припускалася великої помилки — я по-максималістськи намагалася “увіпхнути” в його голову ВСЕ. Але будьмо реалістами — вивчити абсолютно всю програму з мови і досконало її пройти за два місяці… можна, але за умови, що учень буде кожного дня витрачати велику кількість часу на самостійну роботу.

У цій статті я хочу розповісти про свій досвід підготовки учнів до ЗНО/НМТ у стислі строки. Сподіваюся, вона стане в пригоді учням, які хочуть знайти “маршрутний лист” з експрес-підготовки.

Загальний план підготовки

Уявімо, що ви — одинадцятикласник/-ця, що розуміє, що рівень знань варто підтягти. А до іспиту залишаються якісь два місяці. З чого почати?

Починаємо з аналізу тем, які точно будуть на НМТ з української мови. Мій список пріоритетних для вивчення тем має такий вигляд:
1. Синтаксис і пунктуація.
2. Морфологія.
3. Орфографія.
4. Лексика, фразеологія.
5. Орфоепія (завдання на наголоси).
6. Фонетика.
7. Будова слова.

Перші три теми зі списку, на мою думку, слід опрацювати обов’язково. Завдань із синтаксису та морфології в тесті найбільше; вони дають найбільшу кількість балів. Також варто попрацювати з орфографією — у демонстраційному варіанті НМТ 2023 року, який складається з 30 завдань, подано 6 завдань із орфографії.

Тема “Лексика” — не з тих тем, які можна опанувати за одне заняття. Варто працювати з власним словниковим запасом та вивчати фразеологізми потягом усього попереднього життя навчального року, хоча навіть на порозі ЗНО можна дізнатися про найпоширеніші лексичні помилки. А раптом пощастить?:)

Якщо залишатиметься час, варто опрацювати тему “Уподібнення приголосних” (саме вона останніми роками подається як завдання з фонетики) та “Будова слова”. Наголоси також варто вчити протягом усього року.

На практиці

Я раджу учневі/учениці скласти для себе табличку по тижнях і прописати в ній дати. На кожен тиждень заплануйте собі опанування певної теми. Наприклад, ось варіант такої таблички (уявімо, що ми почали 3 квітня 2023 року, з понеділка). До НМТ залишається 9 тижнів.

*За посиланнями ви зможете перейти до моїх статей або відео, які допоможуть вам розібратися із певною темою.

3 квітня Загальний огляд частин мови.
Іменник (найпоширеніші завдання в ЗНО з цієї теми — закінчення в кличному та родовому відмінках іменника, а також рід іменників, у тому числі незмінюваних).
Прикметник (обов’язково вивчіть творення ступенів порівняння прикметника).
10 квітня Числівник (відмінювання числівника, узгодження іменників та числівників, позначення часу)
Займенник (побіжно, тут вам варто обов’язково знати, що таке займенник, і правильно писати його — разом, окремо або через дефіс)
17 квітня Дієслово (зверніть увагу на творення наказового способу).
Дієприкметник та дієприкметниковий зворот (тема дуже важлива, тому що пов’язана із відокремленим означенням)
Дієприслівник та дієприслівниковий зворот (попрацюйте з розділовими знаками і обов’язково зверніть увагу на граматичні помилки, пов’язані з дієприслівниками)
24 квітня Прислівник (приділіть увагу правопису прислівників).
Службові частини мови: прийменник, сполучник, частка.
Тут я би радила також приділити час темі “Правопис частки “не” з різними частинами мови”.
1 травня Члени речення (обов’язково пройдіть завдання минулих років з цієї теми).
Односкладне речення.
8 травня Однорідні члени речення.
Також тут би я радила почати розбір теми “Відокремлений додаток” (вона доволі легка) і “Відокремлена обставина” (а тут ви майже все знаєте, тому що нещодавно вивчали дієприслівниковий зворот)
15 травня Відокремлені означення та прикладки
Ще дві доволі легкі для вивчення теми — “Вставні слова” і “Звертання”.
22 травня Тире між підметом і присудком.
Складносурядне речення.
29 травня Складнопідрядне речення.
Безсполучникове речення.
Пряма мова.

Ви могли помітити, що в цій таблиці майже немає тем, пов’язаних із правописом. Так, часу дуже мало, і програма-“мінімум”, яку я раджу, включає передусім теми з морфології та синтаксису. Але, звісно, якщо у вас з’являється вільний час і ви відчуваєте достатньо сил, я рекомендую звертати увагу й на теми з орфографії. За моїм досвідом, найскладнішими для учасників ЗНО часто стають:

спрощення приголосних;
– правопис іншомовних слів;
подвоєння приголосних;
зміни приголосних при творенні слів.

Коли ми працюємо з учнем у форматі експрес-підготовки, на заняттях ми опрацьовуємо найскладніші теми з граматики та пунктуації, а орфографічні правила я задаю вчити самостійно. При цьому у пригоді стає мій дистанційний курс “ЗНО без нервів” — учень/учениця може переглянути моє відео з вичерпним поясненням правила і виконати тест або вправу.

Бажаю успіху в підготовці:)

 

Титульне фото – Siora Photography (Unsplash)

Залишити коментар