Як самостійно підготуватися до ЗНО з української мови та літератури

Слід зазначити, що універсального рецепту для підготовки до ЗНО не існує. Усі ми різні, і те, що спрацює для однієї людини, не дасть жодного ефекту для іншої. У цій статті я надам свої поради й буду рада, якщо вони вам допоможуть.

  1. Перегляньте програму ЗНО.

Для ефективної підготовки ви маєте бути впевнені, що знаєте програму іспиту. ЗНО з мови охоплює програмовий матеріал 5-11 класів, ЗНО з літератури – деякі твори, які вивчаються на уроках у 7-11 класах. Але вам не потрібно сидіти над підручниками і виписувати, які ж теми ви маєте пройти. Вичерпну програму ЗНО можна завантажити з офіційного сайту УЦОЯО: https://testportal.gov.ua/programe/

  1. Визначте, скільки часу ви маєте.

Тепер, коли ви знаєте, що точно вам потрібно повторити для успішного складання ЗНО, слід визначитися з часом. Подумайте, скільки годин на тиждень ви можете приділяти підготовці. Знову ж таки, тут не буде універсального плану дій. Комусь достатньо займатися дві години на тиждень, комусь – по десять, комусь краще працювати по півгодини щодня… Також інтенсивність вашої роботи залежатиме від того, коли було розпочато підготовку – у вересні, січні або, можливо, у квітні 😊.

  1. Підготуйте план.

Після того, як ми дізналися, скільки часу маємо, сідаємо і пишемо план підготовки на рік. Я рекомендую зробити детальний план, у якому будуть графа з датою або тижнем і темами, які ви опрацюєте в цей день або цього тижня. Я дійсно раджу це зробити – таким чином ви побачите, скільки часу у вас залишається до екзамену і які теми ще слід пройти. І, звісно, цього плану слід дотримуватися!

  1. Оберіть один або два основні ресурси, але використовуйте також додаткові джерела матеріалу.

Я за те, щоб під час підготовки ви обрали один-два ресурси, які є найбільш вичерпними. Це може бути посібник, у якому є і теоретичний матеріал, і тести, або інтерактивний сайт, який поєднує теорію та інтерактивні вправи й тести. До речі, навіть якщо ви готуєтеся цілком онлайн, я раджу купити паперовий посібник з тестами або принаймні роздрукувати кілька варіантів тестів ЗНО минулих років, щоб потренуватися виконувати завдання на папері. Таким чином ви підготуєтеся до формату іспиту, адже ЗНО поки що складається тільки офлайн.

Ось кілька якісних посібників, які я використовую в роботі з учнями і раджу для самостійної підготовки:

  • Авраменко О. Українська мова та література: Довідник. Завдання в тестовій формі : І ч. / Олександр Авраменко, Марія Блажко.
  • Хворостяний І. Українська мова: лайфхаки. / Ігор Хворостяний.
  • Українська література. Інтерактивний довідник-практикум із тестами. Підготовка до ЗНО / Ю. О. Гарюнова, З. Р. Тищенко, С. Г. Бутко, І. М. Літвінова.
  • Голодюк І. Есе: бліц-курс [воркбук із написання власного висловлення у форматі ЗНО] / Ірина Голодюк.

А ось кілька сайтів:

  1. Намагайтеся поєднувати вивчення матеріалу з цікавими для вас речами.

Під час марафону під назвою «підготовка до ЗНО» важливо не перегоріти й не зійти з дистанції. Тому намагайтеся зацікавитися тим, про що ви читаєте. Якщо це література, спробуйте знайти додаткові відео. Існують класні екранізації літературних творів! Якщо ви живете в Києві, Харкові, Львові, Одесі, Івано-Франківську, Вінниці тощо – у вас є можливість влаштувати собі та своїм друзям літературні екскурсії містом! Дізнайтеся, які письменники, що їхню творчість ви вивчаєте до ЗНО, мешкали у вашому місті, і вирушайте в мандрівку місцями їхньої слави😊 Якщо ви вивчаєте мову, подумайте, як ви можете використати свої знання. Написати пост без жодної помилки? Зняти відео про власні лайфхаки підготовки до ЗНО? А чом би й ні?😊

Можу поділитися кількома лінками на екранізації літературних творів і цікаві канали YouTube:

  1. Намагайтеся якомога якісніше структурувати матеріал.

Структура – наше все.:) В ідеалі в кінці року у вас в голові має бути чітка схема, завдяки якій ви чітко розрізняєте частини мови, члени речення, вмієте ставити запитання, а також орієнтуєтеся в літературному процесі та змісті кожного твору😊 Як цього досягти? Я рекомендую не просто читати посібник / публікацію на сайті та виконувати після цього тести, а намагатися кожну тему схематично відтворити в конспекті.

Ця техніка називається mindmapping, або «створення ментальних карт». Ось приклад такої карти:

 

А ось тут можна почитати, як створювати такі карти: 👉 https://www.living-democracy.com.ua/textbooks/volume-2/students-manual-10/tool-2/toolbox-5/

  1. Після кожної теми виконуйте завдання з неї.

Теорія без практики нічого не варта. Тому практикуйтеся!:) Виконуйте якомога більше тестів з вивченої теми, знаходьте додаткові вправи. Багато вправ на моєму сайті: https://promovu.in.ua/category/exercise/ Також подаю перелік сайтів, які можна використати:

  1. Повторюйте матеріал.

Кожну тему варто повторити мінімум тричі. Тоді ви можете бути впевнені, що точно згадаєте її на ЗНО. Використовуйте принцип інтервального повторення:

  • Прочитали тему й виконали тести.
  • Повторили цю тему ввечері цього дня.
  • Повторили її наступного дня.
  • Повернулися до цього матеріалу за 2 дні.
  • Знову повернулися до цієї теми за тиждень
  • Перечитали цей матеріал і виконали одну вправу через 3 тижні, потім за 2 місяці.
  1. Якщо чогось не зрозуміли – звертайтеся по допомогу до вчителя, друга або репетитора.

Дуже часто, не зрозумівши якусь тему і вважаючи, що вона для нас заскладна, ми просто «ховаємо» її від себе подалі й не повертаємося до вправ, які буцімто не можемо виконати. Але ці пробіли нікуди не зникають, і на ЗНО ви можете втратити бали, якщо трапиться таке завдання! Тому намагайтеся розібратися навіть із тими темами, які здаються вам складними. Ви завжди можете звернутися по допомогу до друга/подруги, вчителя, замовити консультацію репетитора.

  1. Знаходьте час для «підзарядки батарейок».

Як я вже казала, підготовка до ЗНО – це марафон, а не спринт, і тому не варто забувати про відпочинок! Обов’язково знаходьте час для прогулянок, посиденьок із друзями, класних фільмів та ваших захоплень! Це допоможе вам залишатися в ресурсі, а разом із цим значно підвищить продуктивність.

Сподіваюся, мої поради були корисними для вас😊


Хочете отримати доступ до мого інтерактивного онлайн-курсу «ЗНО без нервів»,
де зібрана вся інформація для підготовки до ЗНО з української? Реєструйтеся тут 👇

https://learn.promovu.in.ua/distance-course/